15 maja 2017 Udostępnij

Co to jest detailing?

Auto detailing albo też z brytyjskiego car valeting to niezwykle szczegółowy proces czyszczenia, polerowania oraz woskowania pojazdów. Ten proces będzie dotyczył zarówno wnętrza i jak i elementów zewnętrznych samochodu. Głównym celem będzie maksymalne podniesienie walorów estetycznych oraz wizualnych samochodu, a także dbałość o powłokę lakierniczą co pozwala przedłużyć trwałość i utrzymywać odpowiedni wygląd.

Będzie on niejednokrotnie lepszy niż po tym jak samochód wyjeżdżał z salonu. Detailing to stosunkowo świeża w naszym kraju usługa, która jednak z roku na rok ma coraz większą liczbę fanów, którzy traktują to jak wielką pasję. Jeśli chodzi o odpowiednie podejście do samochodu pozwala to nawet z samochodu, który ma 20 lat stworzyć naprawdę świetny pojazd, który będzie się prezentował doskonale.

Jeśli chcemy mieć wspaniały, zadbany samochód powinniśmy tak naprawdę pamiętać o każdym jego szczególe nawet takim najdrobniejszym szczególe. Tak naprawdę każdy pojazd będzie wymagał indywidualnego podejścia, będzie trzeba zwracać na indywidualny oraz niepowtarzalny charakter. Kosmetyka samochodowa dla wielu osób może stać się nawet wieloletnią pasją.

Mycie i czyszczenie

Najważniejszy krok w trakcie pielęgnacji samochodu to zawsze jego odpowiednie mycie i czyszczenie. Każda z takich czynności to właściwie odrębna procedura jaką będzie trzeba wykonywać. Mycie usuwać będzie luźne zabrudzenia z powierzchni lakieru między innymi takie jak kurz, zabrudzenia drogowe czy ptasie odchody, które są szczególnie niebezpieczne dla lakieru.

Polerowanie lakieru auta

Czyszczenie powierzchni będzie polegało również na usuwaniu zabrudzeń, które będą przyspojone do lakieru plamy, odbarwienia oraz oksydacje.

Jeśli po myciu lakier będzie szorstki w dotyku a osuszanie pojazdu stanie się uciążliwe to znak, że lakier będzie wymagał od nas bardzo dokładnego czyszczenia. W takim przypadku wykonać trzeba mycie wstępne, chemicznie pozbywamy się luźnych osadów, usuwamy smołę oraz resztkę asfaltu drogowego. W tym celu stosuje się glinki, preparaty do usuwania smoły a także metalicznych zanieczyszczeń.

Polerowanie

W kolejnym etapie będzie się wykonywać polerowanie. Tutaj słowo to niekiedy jest nadinterpretowane. Polerowanie lakieru ma wyłącznie na celu stworzenie wysokiego połysku. To zupełnie inny proces niż woskowanie, które właśnie z polerowaniem jest często mylone. Polerowanie ma usuwać z lakieru wżery po kwaśnym deszczu, rysy, oksydacje czy plamy. stosuje się do tego odpowiednie pasty polerskie i gąbki, które różnić się mogą pod kątem zniszczenia powłoki. Woskowanie zaś jest czynnikiem chroniącym lakier przed czynnikami środowiska zewnętrznego w ramach nałożenia preparatów takich jak woski, polimery, żywice czy silikony. To czynność, która wspomagać będzie efekty polerowania.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl