3 maja 2017 Udostępnij

Pasta i wosk twardy – alternatywa dla powierzchni lakierowanych

Wiosna to dobry moment na odświeżenie lakieru samochodu, na zakonserwowanie czy też doprowadzenie karoserii naszego samochodu do stanu idealnego. Do wyboru mamy szeroką gamę różnorodnych produktów do czyszczenia samochodów. Lakier na nowszych samochodach dobrze jest odświeżać specjalistycznymi pastami polerskimi, a w przypadku starszych samochodów zazwyczaj korzysta się z twardego wosku koloryzującego bezbarwnego.

Pasty polerskie

Pasty polerskie są popularne ze względu na przyzwoite efekty, jakie oferują. W ich składzie znajdują się delikatne elementy ścierne pozwalające na zdjęcie zmatowionej warstwy lakieru, dzięki czemu lakier wolny od delikatnych nierówności znacznie lepiej się prezentuje. W jaki sposób korzystać z takich past w celu uzyskania najlepszy efektów? To proste:

I. Pasta polerska zawsze powoduje zdjęcie niewielkiej ilości lakieru, co może się wydawać faktem niewartym wspomnienia, ale jeśli samochód był polerowany wielokrotnie, może się okazać, że po prostu warstwa lakieru jest już na nim za cienka na takie działanie. Jeśli podejrzewamy u siebie taka sytuację, ponieważ auto ma kilkanaście lat i kilka zabiegów polerowania za sobą, lepiej sobie darować.

II. Polerowania powinno się wykonywać pastami o możliwie niskiej właściwości ściernej, by nie spowodować uszkodzeń na lakierze.

Skuteczne pasty polerskie

III. Zazwyczaj warto jest wykonywać polerowanie lakieru mokrego lub przynajmniej lekko zwilżonego, co zmniejsza właściwości ścierne pasty i stanowi dla nas dodatkowe zabezpieczenie.

IV. Polerowanie można prowadzić ręcznie lub z użyciem specjalnych polerek. Polerowanie ręczne jest powolne, ale bezpieczne. Polerowanie polerkami daje lepszy efekt, ale można samochodowi zrobić krzywdę. Na pewno nie wolno używać wiertarek, szlifierek kątowych i innego podobnego sprzętu.

Woski samochodowe

Woski koloryzujące i bezbarwne są rozwiązaniem, kiedy lepiej nie zdejmować kolejnej warstwy lakieru z naszego samochodu. Wosk wypełnia rysy i inne nierówności, wygładza samochód i w ten sposób sprawia, że jest on zdecydowanie ładniejszy dla oka oraz zapewnia mu dodatkową, chociaż niezbyt solidną ochronę. Wosk to powłoka zmywalna, więc samochód po jego zastosowaniu będzie wrażliwy na działanie detergentów. Mycie należy wykonywać delikatnie i bez używania mocno myjących środków.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl