6 kwietnia 2017 Udostępnij

Auto Detailing. Czym i jak sobie z tym poradzić?

Karoseria naszego auta będzie narażona na różnorakie działanie czynników zewnętrznych i to niezależnie od pory roku. Co będzie szczególnie niszczyć lakier?

Między innymi chodzi o takie czynniki naturalne jak opady deszczu, śniegu, gradu i z powodu siły uderzenia, która może sprawić, że pojawią się mikropęknięcia. Wysoka temperatura sprawia, że lakier się rozszerza, niska temperatura zaś wpływa na jego kurczenie. Wiatry, które przenoszą zanieczyszczenia także mogą powodować zarysowanie lakieru. Promienie słoneczne UV sprawiają, że lakier pod ich wpływem będzie kruchy.

Powłoka lakiernicza to cztery różne warstwy nakładane jedna na drugą. Najpierw na karoserię nakładany będzie grunt, który chroni przed korozją. Kolejna warstwa to podkład antykorozyjny, który będzie wszelkie niedoskonałości wyrównywał. Trzecia warstwa to bazowy lakier, który gwarantuje kolor, na końcu zaś lakier bezbarwny, który będzie elementem gwarantującym połysk i zapewniającym estetykę.

Jeśli chcemy o lakier samochodowy będzie można się zdecydować na zastosowanie takich usług jak car detailing. Co to takiego? To kompleksowy proces pielęgnacji oraz ochrony samochodu, którego zadaniem będzie utrzymywanie auta w stanie salonowym. I tutaj nie ma znaczenia jakim autem jeździmy z takich usług zawsze będzie można skorzystać.

Cały proces będzie zawierał się w myciu, przygotowaniu powierzchni, korekcie lakieru i zabezpieczeniu.

Odświeżenie lakieru auta

Mycie

Wszystko rozpoczyna się od mycia samochodu. Trzeba używać do tego odpowiednich propozycji szamponów, które nie będą miały agresywnego pH i nie będą naruszały struktury lakieru. Taki szampon z neutralnym pH będzie w stanie zagwarantować również delikatne działanie na woski, które na samochodzie się znajdują. Mycie wykonujemy delikatną mikrofibrą albo szczotką z miękkim włosiem.

Przygotowanie powierzchni

Kolejne zadanie to przygotowywanie powierzchni z pomocą masy określonej jako glinka. To właśnie ona sprawia, że uda się usunąć takie zabrudzenia, których nie dało się usunąć samym myciem samochodu. Glinkowanie to bardzo prosty sposób na perfekcyjne czyszczenie samochodu.

Korekta lakieru

Przy korekcie wykonuje się również polerkę lakieru. Jest to jednak proces, który składa się jakby z dwóch etapów. Korekta to usuwanie z lakieru wszelkich niedoskonałości i zniszczeń, które będą wynikać z porysowania lakieru. Po tym jak się te niedoskonałości usunie będzie się wykonywać jeszcze polerowanie.

Zabezpieczenie lakieru

Ostatnie zadanie jakie będzie do wykonania to zabezpieczenie lakieru. Można to zrobić albo dobrym jakościowo woskiem, albo trwałą powłoką kwarcową, która będzie się charakteryzować szczególną wytrzymałością.

Mariusz Stankiewicz

Redakcja vwjetta.pl