7 czerwca 2022 Udostępnij

Co to jest tytuł wykonawczy (Rebuilt Title) i czy powinienem kupić samochód z takim tytułem?

Kupując samochód, szybko uczymy się różnych tytułów. W trakcie poszukiwań można natknąć się na tytuł odbudowy. Co to jest tytuł przebudowy i czy powinieneś kupić samochód z takim tytułem? Są to ważne pytania, które wymagają dogłębnej analizy przed zakupem pojazdu.

W tym przewodniku omawiamy, czym jest tytuł odbudowany. Porównujemy go z tytułem ratunkowym i pokazujemy, czy warto go kupić.

Spis treści pokaż Co to jest tytuł prawny do odbudowy? Co to jest tytuł ocalałego samochodu? Czy powinienem kupić samochód z odbudowanym prawem własności? Pytania, które należy zadać przed zakupem samochodu po odbudowie 1. Gdzie były robione naprawy? 2. Czy rama była uszkodzona? 3. Czy uszkodzony był układ napędowy? 4. Czy mogę przejrzeć rachunki za naprawę? 5. Czy uzyskałeś ubezpieczenie? Czy odbudowany samochód może być ubezpieczony? Czy mogę sprzedać samochód z odbudowanym tytułem własności?

Co to jest tytuł wykonawczy?

Samochód z odbudowanym prawem jazdy był kiedyś uważany za pojazd uszkodzony. Został on naprawiony i uzyskał status "odbudowany". Aby uzyskać ten status, samochód musi przejść przez serię testów, aby udowodnić, że można nim bezpiecznie jeździć. Stanowy DMV musi zmienić status samochodu z uszkodzonego na odbudowany.

Korzyścią z zakupu samochodu z odbudowanym tytułem jest to, że wiesz, że naprawy zostały zakończone i sprawdzone pod względem bezpieczeństwa. Ponieważ inni ludzie nie chcą takich samochodów, zazwyczaj można uzyskać bardzo korzystną ofertę.

Co to jest tytuł ocalałego pojazdu?

Pojazd z prawem ocalałym oznacza, że ubezpieczyciel uznał go za szkodę całkowitą. Koszt naprawy tego pojazdu jest wyższy niż jego wartość. Samochód z takim tytułem nie może poruszać się po drogach do czasu wykonania wszystkich napraw.

Nie powinno się kupować samochodu z takim tytułem, chyba że zamierza się go odbudować. Nie tylko nie będzie można nim legalnie jeździć, dopóki nie uzyska się tytułu do odbudowy, ale także będzie prawie niemożliwy do sprzedania.

Czy powinienem kupić samochód z odbudowanym tytułem?

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od Twojej wyjątkowej sytuacji i tego, czego szukasz. Samochód z odbudowanym tytułem własności może być sprzedany średnio za 30-50% mniej niż porównywalny model z czystym tytułem własności.

Chociaż taka oszczędność jest wystarczająca, aby zainteresować każdego, istnieje pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. Wiadomo już, że pojazd był w pewnym momencie poważnie uszkodzony. Zawsze istnieje możliwość, że niektóre uszkodzenia zostały przeoczone i nadal występują problemy. Szanse, że tak się stanie w przypadku odbudowanego tytułu własności są znacznie większe niż w przypadku samochodu, który nie brał udziału w poważnym wypadku.

Nie masz także możliwości sprawdzenia, kto dokonał naprawy i jaki poziom uczciwości został zastosowany. Jakość może nie odpowiadać Twoim standardom, ale zorientowanie się w tym jest prawie niemożliwe.

Można też mieć problemy z ubezpieczeniem odbudowanego samochodu. Pojazdy te są uważane za pojazdy wysokiego ryzyka, co powoduje, że trzeba wyłożyć więcej pieniędzy z własnej kieszeni.

RELATED: Jak uzyskać najtańszą możliwą stawkę ubezpieczenia samochodu

Pytania, które należy zadać przed zakupem odbudowanego samochodu

1. Gdzie były przeprowadzane naprawy?

Jedno z najważniejszych pytań dotyczy miejsca, w którym dokonywano napraw. Nie chcesz przecież dowiedzieć się, że naprawami zajmował się brat sąsiada właściciela.

Te samochody muszą być profesjonalnie odrestaurowane, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo. Jeśli tak nie jest, czas przesiąść się do innego pojazdu.

2. Czy rama była uszkodzona?

Jeśli rama została uszkodzona, samochód staje się niestabilny i nie nadaje się do jazdy. Trudno jest też stwierdzić, czy te problemy z ramą zostały prawidłowo naprawione.

Ponieważ integralność strukturalna ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznego podróżowania, należy unikać pojazdów, w których doszło do uszkodzenia ramy. Nawet jeśli właściciel może udowodnić, że naprawy zostały wykonane, nie jest to warte Twojego czasu ani pieniędzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: 15 pytań, które należy zadać przy zakupie używanego samochodu

3. Czy uszkodzony jest układ napędowy?

Jeśli silnik lub skrzynia biegów były uszkodzone, właściciel prawdopodobnie musiał dokonać kosztownych napraw. Aby obniżyć koszty, nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby właściciel poszedł na skróty.

Nie chcesz przecież wydać pieniędzy, a po jakimś czasie być zmuszonym do wymiany silnika lub skrzyni biegów. Radzimy unikać takich samochodów.

4. Czy mogę przejrzeć rachunki za naprawę?

Gdy już odpowiesz na pozostałe pytania, możesz sprawdzić, czy właściciel jest uczciwy. Powinieneś już wiedzieć, kto naprawiał samochód i jakie główne naprawy zostały rzekomo wykonane. Dlatego powinieneś mieć możliwość zapoznania się z paragonami potwierdzającymi te stwierdzenia.

Dzięki paragonom możesz sprawdzić, ile pieniędzy kosztowało przywrócenie samochodu do stanu zdatnego do jazdy. Możesz także ocenić warsztat, który naprawiał pojazd, aby przekonać się, czy jest to dla Ciebie korzystne.

5. Czy masz ubezpieczenie?

Zanim pociągniesz za spust, warto wiedzieć, czy obecny właściciel był w stanie uzyskać ubezpieczenie samochodu. Jeśli miał z tym problemy, Ty również możesz je napotkać.

Dużo łatwiej jest uzyskać ubezpieczenie na samochód z odbudowanym tytułem własności, jeśli ktoś inny wykupił na niego polisę. Aby to ułatwić, można zawrzeć umowę z tą samą firmą lub przynajmniej wykorzystać istniejącą polisę jako punkt porównawczy przy dokonywaniu zakupów.

RELATED: Jak kupić samochód bez tytułu własności w USA

Czy odbudowany samochód może być ubezpieczony?

Po omówieniu ostatniego pytania ze sprzedawcą, można się zastanawiać, czy uzyskanie ubezpieczenia jest w ogóle możliwe, gdy samochód ma odbudowany tytuł własności. Po pierwsze, niemożliwe jest uzyskanie ubezpieczenia samochodowego na samochód z tytułem uszkodzonego pojazdu. Takie pojazdy nie powinny poruszać się po drogach, więc ubezpieczyciele nie zamierzają brać na siebie takiej odpowiedzialności.

Z drugiej strony, pojazd z tytułem odbudowanym powinien być naprawiony i bezpieczny do jazdy. Z tego powodu powinieneś mieć możliwość uzyskania ubezpieczenia na taki pojazd, ale nie będzie to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe ubezpieczą samochód z odbudowanym tytułem tylko od odpowiedzialności cywilnej. Może się okazać, że nie będzie można uzyskać dodatkowego ubezpieczenia, co narazi Cię na straty w razie wypadku. Powodem, dla którego firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia od uszkodzeń całkowitych lub kolizji jest fakt, że trudno jest określić uszkodzenia istniejące przed wystąpieniem szkody.

Jeśli uda Ci się znaleźć firmę ubezpieczeniową, która pokryje Twoje szkody, składka będzie wyższa niż zwykle. Ubezpieczając ubezpieczonego, firma bierze na siebie dodatkową odpowiedzialność, więc musi zarobić więcej pieniędzy. Należy wziąć pod uwagę ten dodatkowy koszt, analizując oszczędności związane z zakupem samochodu z odbudowanym prawem jazdy.

Czy mogę sprzedać samochód z odbudowanym tytułem własności?

Przed zakupem samochodu z odbudowanym prawem jazdy należy zastanowić się, w jaki sposób będzie można go sprzedać w przyszłości. Chociaż można sprzedać samochód z odbudowanym prawem jazdy, proces ten będzie trudniejszy niż zwykle. Trzeba będzie uzyskać znacznie niższą cenę za samochód niż jest on wart, ponieważ nikt nie zapłaci pełnej ceny.

Aby zwiększyć szanse na sprzedaż samochodu, należy podjąć dodatkowy wysiłek, aby kupujący czuł się komfortowo z pojazdem. Chcesz pokazać pełną historię pojazdu z niezachwianą przejrzystością. Nie ukrywaj niczego przed potencjalnymi nabywcami, bo możesz utknąć z pojazdem.

RELATED: Najlepszy raport historii pojazdu

Raporty można wydrukować z DMV lub zeskanować stan historii pojazdu. Należy również zgodnie z prawem ujawnić informacje związane z wypadkiem i naprawami.

Mariusz Stankiewicz

Redakcja vwjetta.pl