20 maja 2021 Udostępnij

Jak rozcieńczyć środki chemiczne do czyszczenia samochodu

Chemikalia do czyszczenia samochodów zostały początkowo opracowane, aby usprawnić i ulepszyć proces dbania o codziennych kierowców i królowe garaży. Chociaż większość z nich jest dość skuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń, poprawianiu połysku lub usuwaniu lepkich robaków z samochodu, są one niebezpieczne.

 

samochód

W poniższych informacjach zgłębimy świat środków chemicznych do czyszczenia samochodów. Wyjaśnimy, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z przemysłowymi chemicznymi środkami czyszczącymi do auto detailingu, uzupełnianiem myjni samochodowej, stosowaniem produktów do mycia bez spłukiwania lub skoncentrowanych roztworów do mycia bez użycia wody.

Przedstawimy również niektóre z różnych opcji dla konsumentów samochodów i profesjonalnych detailerów do zakupu skoncentrowanych bezwodnych produktów samochodowych, a także kilka praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznego rozcieńczania produktów używanych do detailingu samochodu, ciężarówki, SUV-a lub innych pojazdów.

Spis treściSkąd się wzięły skoncentrowane produkty do czyszczenia samochodów? Jakie są ogólne wytyczne dotyczące rozcieńczania środków czyszczących do samochodów? Których środków chemicznych do czyszczenia nie należy nigdy mieszać? Jakie są zagrożenia związane z używaniem pełnowartościowych chemicznych środków czyszczących do samochodów? Jaki poziom rozcieńczania środków chemicznych jest dopuszczalny? Czy istnieją wyjątki od rozcieńczania chemicznych środków czyszczących do samochodów? Czy istnieją domowe środki czyszczące, których należy unikać w przypadku samochodów? Zakończenie

Od czego zaczęły się skoncentrowane samochodowe środki czyszczące?

Skąd więc wzięła się koncepcja skoncentrowanych samochodowych środków czyszczących? Dobrze, ty możesz winić je na inteligentnym biznesmenie od San Diego, Kalifornia - Sol Price. Ten prawdziwy przedsiębiorca i były adwokat otworzył swój pierwszy detaliczny biznes zwany FedMart w 1954 roku.

FedMart był dyskontowym domem towarowym otwartym głównie dla wojskowych i ich rodzin, w którym pobierano skromną opłatę członkowską w wysokości 2,00 dolarów za prawo do zakupu większych ilości żywności, artykułów gospodarstwa domowego i tak, papieru toaletowego. W ciągu prawie 30 lat otworzył ponad 70 takich placówek - obsługując wiele stanów w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Sukces FedMartu zainspirował Price'a do założenia Price Club - hurtowni opartej na członkostwie, zrzeszającej wyłącznie właścicieli restauracji, małych sklepów spożywczych, zakładów naprawczych oraz innych firm, dla których wartościowe było kupowanie artykułów spożywczych luzem. Podczas gdy marża zysku nie była koniecznie wielka dla hurtowników takich jak Price Club - jedna podstawowa koncepcja naprawiła wszystko - "Objętość leczy wszystko".

Wraz z rozwojem Price Club, coraz więcej hurtowników, a nawet detalistów zaczęło prosić producentów o pakowanie ich produktów w większe opakowania. W przypadku środków czyszczących, prośba ta zainspirowała firmy produkcyjne do stworzenia wysoce skoncentrowanych wersji środków czyszczących do usuwania brudu i tłuszczu - na przykład wielozadaniowych środków czyszczących do zastosowań komercyjnych, które mogły być rozcieńczane lub mieszane przez klientów w zależności od ich potrzeb.

Ostatecznie ten model biznesowy rozszerzył się na branżę motoryzacyjną, gdzie kilka środków czyszczących zostało połączonych w wysoce skoncentrowane formuły. W rzeczywistości, jeden z pierwszych skoncentrowanych produktów motoryzacyjnych nie był w ogóle środkiem czyszczącym.

Był to wynaleziony w 1926 r. roztwór glikolu etylenowego, służący do rozpraszania ciepła, rozcieńczony wodą. Dziś produkt ten jest znany jako środek zapobiegający zamarzaniu.

Jakie są ogólne wytyczne dotyczące rozcieńczania środków chemicznych do czyszczenia samochodu?

Rozcieńczanie chemicznych środków czyszczących do samochodów jest nauką ścisłą. I o to właśnie chodzi. Wielu entuzjastów motoryzacji ma wbite do głowy, że mieszanie skoncentrowanych bezwodnych środków czyszczących z wodą jest jak południowe gotowanie - szczypta tego - szczypta tamtego i doprawić do smaku. (Uwaga redaktora - nie jedz chemikaliów do czyszczenia samochodów - to nie są Tide Pods - i tych też nie jedz).

Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, których konsumenci powinni przestrzegać przy zakupie skoncentrowanych formuł chemicznych środków myjących, woskowych lub odtłuszczających.

Po pierwsze - zawsze postępuj zgodnie z dokładnymi zaleceniami producenta

Tak jak istnieją różne rodzaje roztworów do czyszczenia samochodów, każdy producent ma unikalne formuły. Niektóre z nich mają wyższy współczynnik rozcieńczenia niż inne. Na przykład, popularnym skoncentrowanym chemicznym środkiem czyszczącym do samochodów jest środek czyszczący i odtłuszczający typu "wszystko w jednym".

Jedna z firm zaleca proporcję mieszanki 20 części wody do jednej części środka chemicznego. Inna zaleca proporcję 22 do 1. Niektóre komercyjne środki do czyszczenia szyb są również skoncentrowane. Głównym produktem samochodowym, który jest sprzedawany w skoncentrowanych, większych pojemnikach, jest uniwersalny środek czyszczący, który usuwa brud, tłuszcz, olej i inne trudne do usunięcia zanieczyszczenia.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Zawsze czytaj szczegółowe instrukcje i stosuj precyzyjne miary, aby uzyskać optymalną skuteczność.

Po drugie - zawsze używaj zalecanych materiałów

Większość skoncentrowanych środków chemicznych do czyszczenia samochodów będzie rozpylana. Zazwyczaj jest to wykonywane w plastikowej butelce z rozpylaczem. Jednak niektóre środki chemiczne są ostrzejsze niż inne i wymagają szczególnego rodzaju plastikowej butelki. Niektórzy zalecają butelkę stalową lub z tworzywa sztucznego BPA-Free, aby nie zanieczyszczać roztworu czyszczącego.

Zazwyczaj na stronie internetowej firmy można znaleźć instrukcje dotyczące tego, jakich środków do mieszania należy użyć. Niezależnie od rodzaju środka czyszczącego, prawdopodobnie będziesz przelewać płyn z większego pojemnika do mniejszej butelki. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości, łatwy w użyciu lejek.

Po trzecie - zawsze używaj sprzętu ochronnego

Kiedy chemiczny środek czyszczący jest skoncentrowany, jest bardzo toksyczny. A kiedy przelewasz go z jednej większej butelki do drugiej, ryzyko rozlania lub rozpryśnięcia jest realne. W związku z tym poniżej znajduje się lista zalecanych środków bezpieczeństwa, których należy używać podczas mieszania skoncentrowanych samochodowych środków czyszczących.

  • Okulary ochronne Rękawice nitrylowe Gumowy fartuch Ściereczka Maska przeciwpyłowa

Możesz się zastanawiać, dlaczego umieściłem to ostatnie na liście. Cóż, skoncentrowane roztwory chemiczne mogą być bardzo niebezpieczne dla Twoich płuc. W rzeczywistości, według Right2Breathe.org, wielu dorosłych powyżej 35 roku życia rozwija choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc lub POChP - którzy nigdy nie palili, ale byli narażeni na działanie chemicznych środków czyszczących i odtłuszczających.

W ten sposób - robi twój płucom przysługę i nosi przynajmniej tkaniny pył maskę zmniejszać potencjał wdychać ten toksycznego badziewie.

Których chemicznych środków czyszczących nigdy nie powinieneś mieszać razem?

Majsterkowicze uwielbiają tworzyć rozwiązania, aby poprawić wydajność swoich pojazdów. Wszyscy o tym wiemy - i całkowicie to popieramy. Ale jest kilka rzeczy, których nie powinieneś robić.

Po pierwsze, nigdy nie dodawaj systemu NOS bez zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu. Po drugie, nigdy nie zmniejszaj rozmiaru opon w stosunku do zaleceń OEM, bez wymiany fabrycznego zawieszenia i układu kierowniczego. Po trzecie, nie zabieraj swojego samochodu do lokalnej myjni automatycznej. I wreszcie - nie mieszaj tych środków chemicznych ze sobą.

Jeśli zastanawiasz się nad mieszaniem samochodowych środków czyszczących - zatrzymaj się na chwilę, odsuń się od rury i zejdź z trawki. Poważnie, jest to coś, co może być dosłownie wybuchowe lub tworzyć toksyczne opary, które mogą cię zabić.

Oto lista substancji chemicznych często używanych jako środki czyszczące, których NIGDY nie powinieneś mieszać.

Wybielacz i amoniak

Oba te związki chemiczne znajdziesz w wielu domowych środkach czyszczących - nie tak bardzo w zastosowaniach motoryzacyjnych. Zdziwilibyście się jednak, jak często właściciele samochodów znajdują na YouTube.com roztwór do czyszczenia samochodu typu "zrób to sam" i myślą: "o, to zadziała".

Działa i to dobrze - przy poparzeniu układu oddechowego i oczu, co może prowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych - a nawet śmierci. Dla tych oldschoolowych zawodników którzy śledzą nasz blog, możesz być zaznajomiony z produktem Hydrazyna. Była ona używana przez niektórych starych drag racerów jako dodatek do Nitrometanu.

Cóż - to właśnie kombinacja tych dwóch chemikaliów (w odpowiednim stosunku) może wytworzyć. A ci, którzy pamiętają, co się stało z wieloma silnikami, w których zastosowano te substancje - nigdy nie skończyło się to dobrze.

Wybielacz i alkohol ścierny

Bleach w zasadzie nie powinien być mieszany z niczym. Ale mieszanie z alkoholem lub alkoholem izopropylowym nie jest dobrym rozwiązaniem. W rzeczywistości, w odpowiednim stosunku, te dwa składniki wytwarzają chloroform. W przypadku niewłaściwego zmieszania może również powstać kwas solny, dichlorooctan lub chloroaceton.

Jeśli wdychasz chloroform, pozbawiasz się przytomności - wystarczy obejrzeć jakikolwiek tandetny film z lat 80-tych, w którym koleś używał tej białej szmaty - i już. Jednak zbyt duża ilość tego środka spowoduje wyłączenie układu oddechowego. Kwas solny może wywołać poważne oparzenia w jamie ustnej, płucach, nosie i nie tylko.

Wybielacz i ocet

Tak więc - znowu mamy tu dwa składniki, które po zmieszaniu mogą być wybuchowe. Wybielacz i ocet wytwarzają chlor gazowy. Jednak to, co nie jest powszechnie znane, to fakt, że ocet może być replikowany przez inne kwasy octowe, takie jak środki do czyszczenia muszli klozetowych, sok z cytryny lub limonki.

Zasadniczo, nie mieszaj żadnych chemicznych środków czyszczących razem. Są one przeznaczone do rozcieńczania z wodą - i to wszystko.

Jakie są zagrożenia związane z używaniem silnych chemicznych środków czyszczących do samochodów?

Istnieje duże błędne przekonanie, które sugeruje, że im mocniejszy roztwór czyszczący, tym lepiej będzie działał. W zastosowaniach motoryzacyjnych nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości jest to zupełny fałsz. Używanie skoncentrowanego środka czyszczącego lub chemicznych odtłuszczaczy może spowodować poważne uszkodzenia powłok bezbarwnych, plastikowych elementów wykończeniowych i zniszczyć powłokę ceramiczną, PPF lub inne produkty chroniące lakier.

Środki chemiczne są toksyczne. Narażenie na działanie skoncentrowanych preparatów może również powodować oparzenia skóry, uszkodzenie lub podrażnienie oczu oraz inne warunki fizyczne.

Jaki poziom rozcieńczenia środków chemicznych jest dopuszczalny?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - cokolwiek jest zalecane przez producenta. Producenci kosmetyków samochodowych dość szczegółowo informują swoich klientów, co, jak i dlaczego ich produkty powinny być rozcieńczane do zalecanego stosunku wody do środka chemicznego.

Ale co zrobić, jeśli trzeba głęboko wyczyścić np. komorę silnika? W takim przypadku zaleca się użycie silniejszego środka czyszczącego z niższym stosunkiem rozcieńczenia. Jednym z głównych błędów popełnianych przez wielu entuzjastów motoryzacji jest stosowanie słabszego roztworu, ale o większym stężeniu danego produktu - zamiast inwestowania we właściwy roztwór.

Jeśli masz poważne czyszczenie z powodu nadmiernego smaru lub olejów, trzeba kupić produkt, który jest przeznaczony do tych zastosowań - nie zwiększać siłę słabszych formuł.

Ten film jest świetny i pokazuje, jak ten profesjonalny detailer używa wielu profesjonalnych produktów Meguiars Professional Detailing do różnych zastosowań.

Czy istnieją wyjątki dla rozcieńczania chemicznych środków czyszczących?

Tak - choć atrakcyjna jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy poprzez stosowanie jednego środka czyszczącego w różnych proporcjach, nie jest to mądry pomysł. Istnieją jednak pewne uniwersalne środki czyszczące do samochodów, które zostały specjalnie opracowane do rozcieńczania w różnych proporcjach - w celu uzyskania dodatkowych korzyści.

Ten film przedstawia produkt firmy 3M, który można rozcieńczać w proporcji 4 do 1 lub 10 do 1.

Ponownie - kluczem jest tutaj, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta dla stężenia procentowego. Jeśli mają one zakres od 4 do 10 do 1 - pozostań na swoim torze i utrzymuj je w tej strefie.

Czy istnieją domowe środki czyszczące, których należy unikać w przypadku samochodów?

Absolutnie. Środki czyszczące do samochodów są opracowywane specjalnie do zastosowań motoryzacyjnych. Lakiery samochodowe i materiały samochodowe są wykonane w inny sposób niż produkty domowe. Używanie domowych środków czyszczących na samochodzie nigdy nie kończy się dobrze.

Oto lista przedmiotów, których powinieneś całkowicie unikać.

Dish Soap: Jeśli jesteś fanem robienia rzeczy dwa razy - przez wszystkich środków - mieć na to. Mydło do naczyń będzie strip wosk, ale również pozostawić film na powierzchni, która jest bardzo trudna do usunięcia. Jeśli chcesz usunąć wosk z samochodu - zrób to we właściwy sposób. Ten filmik jest całkiem niezły w wyjaśnianiu koncepcji. Ale, kiedy dostaje się do części, kiedy mówi, że "można" go używać przed nałożeniem powłoki ceramicznej, po prostu zakryj oczy i uszy ... i udawać, że nie słyszałeś.

Windex na szkło samochodowe: Ten jeden zaskakuje wielu właścicieli samochodów. Ale to naprawdę rozbija się do jednego składnika - amoniak. Szkło samochodowe jest hartowane inaczej niż domowe lustra i okna. Używanie domowych środków do czyszczenia szkła, takich jak Windex, na szkle samochodowym może pozostawić smugi, ale głównie powoduje żółknięcie lub odbarwienie pod wpływem promieni UV. Windex produkuje jednak produkt bez amoniaku, który jest bezpieczny do stosowania w samochodach.

Ręczniki papierowe: Korzystanie z ręczników papierowych do czyszczenia wnętrza, szkła, lub nie daj Boże, powierzchni farby jest przepis na katastrofę. Nie są one miękkie - i mają tendencję do zarysowania powierzchni, które są używane. Zawsze najlepiej używać ręczników z mikrofibry podczas czyszczenia samochodu.

Pledge Furniture Polish: OK, więc jestem tagowanie mój tata na ten jeden i nazywając bzdura! Używałem Pledge do czyszczenia i woskowania jego 65 Barracuda drag samochód, kiedy byłem dzieckiem. Ale - to było (w obronie taty), gdy farby samochodowe były znacznie różni.

Dzisiaj, przy użyciu produktów do polerowania mebli nie jest dobrym pomysłem, głównie dlatego, że większość paneli karoserii to aluminium, plastik lub inne materiały. Produkty te zawierają rozpuszczalniki, które mogą sprawić, że tworzywa sztuczne staną się kruche. Przykro nam, tato!

Zakończenie

Więc - jaki jest werdykt tutaj? Po prostu - jeśli zamierzasz kupić skoncentrowane formuły samochodowych środków czyszczących, odtłuszczających lub innych produktów do detailingu, ZAWSZE postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi proporcji rozcieńczania.

Firmy te spędzają tysiące godzin na opracowywaniu produktów, przeprowadzaniu badań rynku, testowaniu formuł i nie tylko. Te informacje są wszystkie zebrane, aby umożliwić im wymyślić najlepsze stężenia, które są bezpieczne i pozwalają im na zakup produktów luzem ich klienci będą cieszyć.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to na pewno spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy produkty "Bez B.S." za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl