7 kwietnia 2022 Udostępnij

Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu? (Kompletny przewodnik)

W czasach napięć finansowych, jak to ma miejsce w przypadku wielu osób na świecie dotkniętych pandemią, rośnie atrakcyjność używanego samochodu. Używane samochody kosztują mniej nie tylko po cenie podanej na naklejce, ale także po kosztach ubezpieczenia. Co więcej, kupując używany samochód, nie jesteś narażony na tak dużą amortyzację, jak w przypadku zakupu nowego.

Nic więc dziwnego, że nawet gdy świat motoryzacyjny boryka się z ogólnym spadkiem sprzedaży samochodów, w 2020 roku rynek samochodów używanych przeżywał boom. W październiku 2020 roku CNBC donosiło o "boomie na samochody używane" jako o "najgorętszym" i "najtrudniejszym" rynku dla konsumentów. Gorący, ponieważ w świecie post-pandemicznym ludzie wolą mieć własny samochód ze względów higienicznych. Trudny, ponieważ świat samochodów używanych jest jak pole minowe.

W dzisiejszym blogu przedstawiamy nasze kompleksowe porady dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu.

Spis treści show 1. Etap badań Zarzuć szeroką sieć: Szukaj dalej Zastanów się nad swoimi potrzebami i użyj filtrów wyszukiwania, aby znaleźć odpowiedni model Zbuduj krótką listę 2. Testowanie i sprawdzanie Poszukaj dokładnego testu jazdy: Szukaj kompetentnego przeglądu: 3. Negocjacje i finanse Szukaj sprzedawców i dealerów, którzy będą negocjować Szukaj więcej opcji finansowania Podsumowanie

1. Etap poszukiwań

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są dostępne oferty nowych samochodów w Twojej najbliższej okolicy i poza nią. Żyjemy w ekscytującym świecie kupowania samochodów przez Internet, dlatego ważne jest, aby Twoje badania odzwierciedlały wszystkie dostępne opcje.

Zarzuć szeroką sieć: Szukaj dalej

Podczas poszukiwania samochodu, niezależnie od tego, jak bardzo zależy Ci na konkretnej marce lub modelu samochodu, postaraj się zachować na tyle otwarty umysł, aby najpierw zapoznać się z większą liczbą opcji. Możesz być zaskoczony tym, co znajdziesz na niezwykle bogatym i zróżnicowanym rynku samochodów używanych.

Nie tylko możesz zacząć kwestionować swoje wybory dotyczące marki, ale możesz nawet kwestionować styl samochodu, który chcesz mieć. Na przykład, niektóre rodziny, które zaczynają szukać używanych samochodów typu SUV do wykorzystania jako samochód rodzinny, zmieniają zdanie i zaczynają faworyzować minivana, czyli typ samochodu, którego nigdy wcześniej nie brały pod uwagę. Odkrywają jednak, że minivany są bardziej stylowe niż im się wydawało, bardziej zróżnicowane, wygodniejsze, bardziej przyjazne rodzinie itd.

Zastanów się nad swoimi potrzebami i użyj filtrów wyszukiwania, aby znaleźć odpowiedni model

Oferta samochodów używanych, które możesz kupić, zawsze będzie szersza niż samochodów fabrycznie nowych. Mogą istnieć marki, modele i poziomy wykończenia, które nie są dostępne w nowych samochodach, ale są dostępne w samochodach używanych. To może sprawić, że zakupy samochodów używanych będą jeszcze bardziej ekscytujące, ale nie możesz dać się wciągnąć w zbyt wiele opcji.

Skup się przede wszystkim na swoich podstawowych potrzebach. Czy potrzebujesz mocy i przyspieszenia, czy użyteczności? A może połączenie obu tych cech? Czy chcesz mieć samochód klasy wyższej, którym będziesz jeździć do pracy lub którym będziesz odbierać klientów i wozić ich po mieście? Potrzebujesz przestronnego i praktycznego samochodu rodzinnego z dużą ilością schowków w środku i wygodnymi fotelami dla kierowcy i pasażera? Oto pytania, które należy zadać i skorzystać z filtrów wyszukiwania, aby zawęzić parametry. Pomoże Ci to w następnym zadaniu.

Zbuduj krótką listę

Na podstawie wstępnych, szeroko zakrojonych poszukiwań spróbuj zawęzić swój wybór do kilku modeli, które następnie poddasz bardziej szczegółowej analizie. Na krótkiej liście nie powinno znaleźć się więcej niż 5 samochodów. Zbyt wiele opcji tylko utrudni ostateczny wybór. Idealna liczba samochodów na krótkiej liście to 3.

2. Testy i kontrole

Jeśli chodzi o samochody używane, najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, są związane z drugim, kluczowym etapem - testowaniem i sprawdzaniem samochodu pod kątem usterek. Jest kilka ważnych rzeczy, które należy zrobić i na które należy zwrócić uwagę:

Szukaj dokładnej jazdy próbnej:

Jazda próbna samochodem jest koniecznością. Jeśli kupujesz samochód przez Internet, powinieneś znaleźć taki sam lub podobny model u dealera i wypróbować go przed potwierdzeniem zamówienia. Jazda próbna musi być czymś więcej niż tylko zwykłą przejażdżką wokół bloku. Należy spróbować zrobić jak najwięcej rzeczy z samochodem i sprawdzić, jak się zachowuje.

Podczas jazdy próbnej należy wykonać wszystkie lub jak najwięcej z poniższych czynności:

  • Jazda po różnych typach dróg - spokojna ulica, ruchliwa droga, autostrada.
  • Jazda z różną prędkością
  • testowanie hamulców przy różnych prędkościach
  • Podjeżdżanie do skrzyżowań i ruszanie z nich
  • parkowanie na ulicy i na parkingu
  • Testowanie funkcji wnętrza: ogrzewania, klimatyzacji, systemu informacyjno-rozrywkowego, radia, wycieraczek, klaksonu, reflektorów, kierunkowskazów i innych.
  • Przed lub po jeździe usiądź na tylnym siedzeniu i sprawdź, czy jest przestronne (lub ciasne).
  • Deszczowy dzień lub warunki po deszczu mogą być dobre do jazdy próbnej, ponieważ pokażą Ci, jak naprawdę wyglądają hamulce, układ kierowniczy i ogólne osiągi.
  • Nasłuchuj dziwnych odgłosów - stukania, zgrzytania, piszczenia lub skrzypienia.
  • Zwróć uwagę na dziwne zapachy - spalenizny, słodkiego zapachu (może to być wyciek płynu chłodzącego), oleju silnikowego lub spalin.

Dodatkowym wymiarem jazdy próbnej jest wybranie samochodu, który najbardziej Ci się podoba z krótkiej listy 3-5 pojazdów i wynajęcie go na co najmniej jeden pełny dzień lub ewentualnie dłużej (idealnie nadają się 3 dni do tygodnia), aby sprawdzić, jak samochód radzi sobie w codziennej eksploatacji. Jazda próbna to bardzo "celowa" metoda jazdy. Aby naprawdę zrozumieć, czy dany samochód jest dla Ciebie odpowiedni, lepiej jest wprowadzić go do codziennej rutyny jazdy i zobaczyć, jak sobie radzi.

Szukaj kompetentnego przeglądu:

Przy zakupie używanego samochodu, przeprowadzenie odpowiedniej kontroli pojazdu jest jedynym pewnym sposobem na wychwycenie rzeczy, które są teraz nie tak z samochodem lub mogą być nie tak w najbliższej przyszłości. Ta ostatnia kwestia jest najważniejsza. W tym celu potrzebny jest niezależny i profesjonalny inspektor samochodów używanych. Usługi te nie są drogie, a sprzedawca może nawet być skłonny za nie zapłacić, jeśli jest przekonany o stanie pojazdu i uważa, że przypieczętuje to transakcję sprzedaży Tobie.

Niektóre salony przeprowadzają własne 100-punktowe kontrole samochodów, które mają na celu zagwarantowanie jakości. Często noszą one nazwy takie jak "Certified Pre-Owned". Jeśli uważasz, że możesz mieć zaufanie do kontroli przeprowadzonej na samochodzie przez dealera, nie musisz umawiać się na specjalistyczną kontrolę, możesz po prostu obejrzeć samochód i zapytać o kilka rzeczy:

  • Deska rozdzielcza i zespół przyrządów - czy licznik przebiegu jest prawidłowy? Czy nie świeci się kontrolka "check engine" lub inne lampki ostrzegawcze?
  • Opony - czy bieżnik opony spełnia wymagania testu piórkowego?
  • Olej - jaki jest widoczny stan oleju na bagnecie? Czy jest ziarnisty lub ziarnisty? Jeśli tak, może wymagać wymiany.
  • Zapytaj mechanika sprzedawcy o zawieszenie/amortyzatory, płyn przekładniowy, płyn hamulcowy i klocki hamulcowe, a zwłaszcza o to, kiedy były ostatnio wymieniane.
  • Płyn chłodzący - czy jest go wystarczająco dużo? Sprawdź poziom płynu w zbiorniku i upewnij się, że znajduje się on pomiędzy minimalną a maksymalną oznaczoną objętością.
  • Filtry i paski - zapytaj, kiedy były wymieniane filtry powietrza i oleju oraz kiedy nastąpi ich kolejna wymiana; zapytaj o pasek rozrządu i pasek krzywkowy oraz sprawdź, czy i kiedy mogą wymagać wymiany.
  • Zapytaj, czy podczas przeglądu nie stwierdzono problemów ze skrzynią biegów.
  • Sprawdź, czy na nadwoziu nie ma śladów odprysków lakieru, zadrapań, wgnieceń lub otarć.
  • Upewnij się, że reflektory, światła tylne i kierunkowskazy są sprawne; sprawdź także światła przeciwmgielne, jeśli samochód je posiada.

3. Negocjacje i finanse

Mimo że niektórzy uważają, że tylko fabrycznie nowe samochody mają możliwość finansowania, w rzeczywistości istnieją takie możliwości również w przypadku samochodów używanych. Może nie są one tak powszechne jak w przypadku nowych samochodów, ale istnieją. W przypadku samochodów używanych ryzyko jest mniejsze, ale oprocentowanie może być wyższe, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz potrzebował tak dużo czasu na spłatę, a więc firma finansująca musi znaleźć sposób na maksymalizację zysku.

Szukaj sprzedawców i dealerów, którzy będą negocjować

Prywatni sprzedawcy są niezmiennie bardziej skłonni do negocjacji niż dealerzy. Prywatni sprzedawcy są bardziej zmotywowani do szybkiej sprzedaży i nie muszą wypełniać limitów sprzedaży ani osiągać marży zysku. Po prostu chcą, aby samochód zniknął tak szybko, jak to możliwe, cokolwiek by to nie było. Z prywatnym sprzedawcą negocjuje się o wiele trudniej. Na początku może on stawiać opór, ale ostatecznie bardziej zależy mu na sprzedaży.

Dealerzy są trudniejsi. Musisz uważać, aby nie próbowali Cię naciągnąć na akcesoria, przedłużone gwarancje i inne. Im bardziej starasz się obniżyć cenę, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą się starali zrekompensować różnicę innymi towarami i usługami.

W ostatecznym rozrachunku zawsze należy twardo negocjować i być gotowym do odejścia, jeśli sprzedawca wydaje się uparty lub nieruchawy. Jest wiele innych możliwości, a jeśli nie są skłonni sprzedać na Twoich warunkach lub zbliżonych do nich, nie ma sensu próbować ich dalej przekonywać. Jeśli chcą sprzedać, to to zrobią.

Poszukaj więcej opcji finansowania

Jeśli chodzi o finansowanie, nie wybieraj tylko dealera, ponieważ jest to wygodne. Zapytaj w banku lub w lokalnej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Być może zaoferują Ci oni lepsze oprocentowanie. Co więcej, jeśli uzyskasz wstępną zgodę na pożyczkę w dowolnej wysokości, będziesz mieć ustalony budżet, którego nie możesz przekroczyć, co pomoże Ci kupować i negocjować z większą pewnością siebie. Jeśli oferta przekracza Twój budżet, możesz równie dobrze odejść i sprawdzić, czy to ich przekona. Jeśli nie, nic nie możesz zrobić, bo wiesz, że nie możesz sobie na to pozwolić.

Podsumowanie

Podsumowując, przed sporządzeniem krótkiej listy pożądanych modeli samochodów należy najpierw dokładniej przyjrzeć się rynkowi, aby poznać więcej opcji. Szukaj samochodów, które odpowiadają Twoim potrzebom, a nie tylko tych, które zaspokajają Twoje podstawowe pragnienia (moc silnika, sportowy wygląd samochodu itp.) Szukaj możliwości zarówno przetestowania, jak i dokładnego sprawdzenia samochodu. Poszukaj modelu do wypożyczenia, którym możesz jeździć co najmniej przez cały dzień, aby sprawdzić, jak samochód pasuje do Twoich potrzeb.

Wreszcie, należy szukać sprzedawców, którzy potrafią i będą negocjować, a finansowanie powinno być zapewnione przez dostawcę, który nie usztywni Cię w kwestii odsetek lub zbyt wielu dodatkowych warunków wykraczających poza normę. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a Twoje doświadczenie w kupnie używanego samochodu będzie znacznie lepsze.

Sebastian Morawiecki

Redakcja vwjetta.pl