14 marca 2017 Udostępnij

Zimowe uszkodzenia lakieru. Jak rozwiązać ten problem?

Zima to bez wątpienia trudny czas dla każdego pojazdu. Wtedy będą cierpieć nasze akumulatory, pojawić się może problem z rozruchem i układy ogrzewania, które chcą poradzić sobie z panującym w kabinach zimnach. Zima to także najgorszy czas dla lakieru samochodowego.

Lakier w dolnej częściej auta będzie cierpiał w związku z tym, że uderzać będą tam kamienie, które pojawiają się na drogach w związku z poruszaniem się piaskarek. Kamyczki wzbijają się w górę przez koła samochodów i nawet mimo małych rozmiarów mogą wyrządzić liczne szkody. W górnej części nadwozia uszkodzenia będą powodowane przez opady atmosferyczne, ale również przez kierowców, którzy będą chcieli usuwać lód z karoserii użyciem skrobaczki.

Pamiętajmy, że lakier to nie tylko rola ozdobna, ale również kwestia ochronna. Kiedy będzie on ulegał uszkodzeniu blacha, będzie narażona na korozję. Do tego trzeba wspominać, ze we współczesnych autach pojawia się lakier, który jest coraz cieńszy. Nowoczesne ekologiczne lakiery są delikatne i nie potrzeba wiele do ich porysowania.

Odświeżenie lakieru po zimie

Jeśli auto nie jest szczególnie stary będzie można postarać się o jego odnowienie. Jeśli nie będzie również szczególnych uszkodzeń, ale wyłącznie drobne rysy to taka naprawa nie powinna stanowić większego problemu.

Odnowienie auta po zimie

Można dokonać nałożenia wosku na lakier, który ukryje niewielkie rysy. Jeśli uszkodzenia będą nieco większe można się zdecydować na polerowanie lakieru.

Większe uszkodzenia na lakierze

Jeśli na lakierze będą pojawiać się również nieco większe uszkodzenia to mogą one być niebezpieczne dla samochodu ze względu na korozję. Dlatego właśnie w przypadku takich większych uszkodzeń konieczna będzie taśma maskująca, zaprawka oraz wybranie lakieru, którym będzie można te niedoskonałości uzupełnić. Większość producentów jest obecnie w stanie dopasować kolor lakieru praktycznie idealnie pod kątem tego lakieru jaki będzie znajdował się na naszym samochodzie w oryginalnej wersji.

Lakiery sprzedawane są w niewielkich opakowaniach z minipędzelkiem i bez większych problemów będziemy mogli uzupełnić wszelkie niedoskonałości. To ważne, ponieważ dzięki temu nie będzie również trzeba kupować dużych opakowań, które innym nie będą potrzebne. W trakcie usuwania większych niedoskonałości będzie trzeba pomyśleć o zastosowaniu papieru ściernego, który ułatwi nam wstępne usuwanie tych niedoskonałości i dzięki temu potem będzie można zastosować zaprawki i lakier, który wyrówna niedoskonałości jakie będą występować w kolorze lakieru.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl