6 lipca 2022 Udostępnij

Jak wybrać montażownicę do opon?

W serwisach i warsztatach samochodowych często można spotkać się ze sprzętem specjalistycznym, o którym nic nie wiemy. Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę, jak wiele specjalistycznych urządzeń potrzebuje mechanik samochodowy, aby wykonać nawet podstawowe czynności związane z naprawą samochodu. Jednym z takich sprzętów jest montażownica do opon, która jest niezbędnym narzędziem do pracy każdego mechanika.

Do czego służy montażownica do opon?

Montażownica do opon to urządzenie zajmujące się ściąganiem oraz zakładaniem opon samochodowych na felgi, która znajduje się w każdym serwisie specjalizującym się w pracy z ogumieniem. To szybka i wygodna forma wymiany ogumienia, nie tylko podczas zmiany opon z zimowych na letnie i odwrotnie, lecz także podczas różnych kolizji wynikających z jazdy pojazdem. Jest to jednak urządzenie mechaniczne niezbędne do pracy, nie tylko dla mechaników samochodowych specjalizujących się w wulkanizacji, lecz również w zwykłych warsztatach samochodowych.

Dzięki takiemu wyposażeniu w warsztatach samochodowych, klient ma możliwość na pełną obsługę, bez konieczności szukania odpowiedniego wulkanizatora. Do zmiany ogumienia, potrzebna jest tylko jedna osoba do pracy, co daje większą wydajność serwisów samochodowych. Z reguły jest to bardzo prosta forma wymiany opon, która nie wymaga od pracownika długiej pracy, co za tym idzie, klient nie musi długo czekać. W montażownicę do opon można wyposażyć również własny garaż.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Nowo powstałe serwisy czy warsztaty samochodowe, mogą stać przed nie lada wyzwaniem, dotyczącym wyboru odpowiedniej montażownicy. Aby wybór był jak najbardziej trafny, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na tę usługę. Czasami droższa wersja montażownicy do opon nie jest dobrym wyborem, ze względu na małe zapotrzebowanie na tę czynność. Podczas zakupu montażownicy do opon, warto skupić się na tym, aby zapewnić sobie wygodę oraz komfort w pracy. Montażownia do ściągania i zakładania opon na felgi, nie jest łatwym wyborem. Również należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie korzystania z prac wulkanizacyjnych danego warsztatu. Do wyboru mamy dwie opcje, a są to montażownice do opon automatyczne oraz montażownice do opon półautomatyczne. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że automatyczna montażownica do opon jest w dużej mierze sterowana automatycznie, a dzięki temu wyróżnia się wygodnym użyciem oraz szybszą praca. Jest to droższa forma, jednak dla zakładów specjalizujących się w ogumieniu, jak najbardziej opłacalna. Polecana jest przede wszystkim do warsztatów specjalizujących się w wulkanizacji zarówno kół samochodów osobowych, jak i aut ciężarowych. Mimo że jest to droższe rozwiązanie, to z pewnością ta inwestycja szybko się zwróci.

Natomiast półautomatyczna montażownica do opon wymaga większego wkładu drugiej osoby. Sterowana jest po części komputerowo, jednak do pracy z nią potrzebna jest osoba, która wykona drugą część zadania. Jest to opcja zakupu idealna dla warsztatów, które nie mają dużego zapotrzebowania wymianę opon, a chcą mieć możliwość świadczenia tej usługi. Dlatego też, podczas zakupu montażownicy do opon, warto zwrócić uwagę na intensywność zapotrzebowania na te usługi, gdyż cena między automatyczną montażownicą, a półautomatyczną jest znacząco wyższa. Więcej informacji na stronie sklep-warsztat.pl/product-category/montazownice/.

Montażownica do opon

Jak dbać o montażownicę do opon?

Dbałość o stan montażownicy do opon powinien być na porządku dziennym dla każdego mechanika samochodowego. Po każdym użyciu montażownicy do opon, powinna być ona oczyszczona z brudu, który pozostał po wykonywanych czynnościach. Czysty powinien być również stół do montażownicy. Niezwykle istotne jest, aby prowadnice były regularnie oliwione. Zapewni to ich długą żywotność i sprawną pracę.

Warto dbać również o wnętrze urządzenia. Połączenia pneumatyczne można czyćsić za pomocą sprężonego powietrza. Pionowe ramię głowicy należy wytrzeć, aby usunąć kurz czy piasek, zapobiegając przy tym dostawaniu się brudu do wnętrza montażownicy do opon, a następnie należy je nasmarować. Warto pamiętać o sprawdzeniu poziomu oleju oraz jego dozowanie.

Aby montażownica dobrze funkcjonowała, powinno się nasmarować wszystkie jej ruchome elementy, a w wolnych chwilach kiedy nikt nie korzysta z montażowni, należy sprawdzić jej stan techniczny: sprawdzenie przymocowania śrub, poprawności pracy części ruchomych, stan przewodów elektrycznych. Regularny przegląd techniczny zapobiegnie potencjalnym awariom.

Sebastian Morawiecki

Redakcja vwjetta.pl