6 września 2017 Udostępnij

Korekta lakieru – na czym polega?

Piękny, błyszczący lakier na samochodzie to najlepsze świadectwo dbania o pojazd. Co jednak, kiedy czas zaczyna robić swoje i pierwotnie nieskazitelna karoseria zaczyna być coraz bardziej matowa? Istnieje sposób na odnowienie jej w domu, bez konieczności odstawiania samochodu do warsztatu lub ponownego lakierowania. Jak sprawić, by lakier znów zalśnił jak lustro?

Dlaczego lakier traci blask i co trzeba przygotować?

Za utratę blasku odpowiada szereg czynników. Podstawowy z nich to naturalny proces oksydacji – wskutek procesów chemicznych i reakcji z tlenem lakier staje się mniej wyrazisty. Nie pomaga mu także promieniowanie UV oraz temperatura. Wreszcie nie bez znaczenia są czynniki mechaniczne – pryskające ziarenka piasku, odłamki asfaltu, błoto, gałęzie rysujące dach i boki pojazdu podczas jazdy... Zimą prawdziwą zmorą jest sól wysypywana na ulicę. Z utratą pierwotnego wyglądu lakieru trzeba się liczyć, można jednak zrobić coś, by przywrócić mu ten wygląd.

Odnowienie karoserii

Proces korekty lakieru w przydomowym garażu

Aby skorygować lakier, czyli przywrócić intensywność koloru i blask, należy zaopatrzyć się w elektryczną polerkę (ręczne polerowanie byłoby bardzo żmudne i trudne), pady oraz pasty polerskie. Te ostatnie różnią się intensywnością działania. Pady są twardsze i miękkie, a pasty działają mniej lub bardziej agresywnie. Mocniejszych środków trzeba użyć, żeby zedrzeć grubsze warstwy lakieru, na przykład na głębokich rysach. Z kolei delikatniejsze służą do wykończeń.

Zanim zacznie się polerowanie, należy solidnie umyć samochód z użyciem dobrego szamponu oraz glinki do lakieru. Nie mogą na nim zostać żadne zabrudzenia. Cały proces najlepiej jest wykonywać w zamkniętym garażu. Polerowanie padem z nałożoną pastą zaczyna się od niskich obrotów, by następnie przejść do wysokich i zakończyć ponownie niskimi, Proces dobiega końca, gdy pasta zostanie rozprowadzona aż do przezroczystości. Może to trochę potrwać. Dzięki wytrwałości lakier odzyska blask i wygląd rodem z salonu – warto więc przeprowadzić tę domową korektę lakieru.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl