22 maja 2017 Udostępnij

Istota detailingu samochodowego

Dobry wygląd samochodu to wizytówka właściciela, jego powód do dumy. Nie jest jednak łatwo utrzymać samochód w dobrym stanie, zwłaszcza jego lakier. Jest on narażony na działanie wielu niszczycielskich czynników, przez co z czasem traci swoje walory estetyczne, nie ma już pięknego połysku i robi się matowy.

W celu zapewnienia pojazdowi optymalnego wyglądu wykonuje się tak zwany car detailing. Czym jest detailing samochodowy?

Moda na piękno

Można powiedzieć, że detailing to swojego rodzaju moda zdobywająca coraz większą popularność od kilku lat, także u nas. Jest to seria zabiegów kosmetycznych wykonywanych na lakierze i innych elementach samochodu, których celem jest przywrócenie mu stanu fabrycznego, a nawet lepszego.

Trzeba mieć na uwadze to, że samochody, tak jak inne rzeczy używane przez nas na co dzień, po prostu się zużywają. Istnieją oczywiście specjalne środki czyszczące i zabezpieczające, ale nie każdy posiada czas i wiedzę na ich odpowiednie stosowanie. Detailing wykonywany jest w zasadzie przez wszystkich – i fanów motoryzacji, i zwykłych Kowalskich.

Usuwanie zarysowań lakieru

Renowacja

Podstawowym elementem zabiegów z zakresu detailingu samochodowego jest zawsze odnawianie powłoki lakierniczej auta. Z czasem staje się ona coraz bardziej porysowana, nawet jeśli są to rysy ledwie zauważalne gołym okiem. Powodują one bowiem rozproszenie światła i samochód już się tak nie błyszczy. Konieczne jest wykonanie polerowania lakieru i jeśli zostanie to wykonane fachowo i z użyciem specjalnych środków, samochód będzie wyglądał jak nowy.

Renowacja tapicerki to także ważny element detailingu, zwłaszcza w przypadku tapicerki skórzanej. Skóra z czasem parcieje i przeciera, co wymaga odpowiednich zabiegów ratujących ją przed zniszczeniem.

Konserwacja

Detailing to także powłoki poprawiające wygląd samochodu, ale przede wszystkim zapewniające mu ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją. Powłoki stosuje się na podwoziu oraz na lakierze, a w praktyce mogą pojawić się na dosłownie wszystkich elementach samochodu.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl