14 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak naprawić uszkodzony lakier w samochodzie?

Nawet ci kierowcy, którzy przywiązują dużą wagę do tego, jak wygląda ich samochód, nie mogą zaprzeczyć, że od czasu do czasu muszą zmagać się z ubytkami w powłoce lakierniczej. Jeśli są one poważne, konieczne staje się odwiedzenie profesjonalisty, jeśli jednak mamy do czynienia z niewielkimi rysami, może się okazać, że jesteśmy w stanie wyeliminować je samodzielnie.

Problem wynika przede wszystkim z tego, że lakier samochodowy sam w sobie jest dość delikatny. Jest w związku z tym podatny na uszkodzenia mechaniczne, a te mogą się tworzyć na przynajmniej kilka sposobów. Czasem zahaczają o niego gałęzie mijanych drzew, czasem zaś problemy generuje sama wizyta w myjni automatycznej. Niekiedy winien jest nawet sam kierowca myjący samochód, często bowiem nie jesteśmy świadomi, że pomiędzy szmatkę i lakier dostają się ledwo widoczne dla oka kamyki oraz ziarenka piasku.

Samodzielnie usuwamy zarysowania

Jeśli zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ręcznie usuwać zanieczyszczenia na karoserii, powinniśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w pastę polerską. Tu warto zwrócić uwagę na jej cenę. Nie jest ona niska, nie warto jednak szukać oszczędności, nawet niewielkie rysy mogą bowiem podważyć sens zabiegu wykonywanego przez kierowcę. Pierwszym krokiem powinno być staranne przygotowanie powierzchni do polerowania tak, aby jej zabrudzenia nie były dla nas problemem.

Polerowanie lakieru

Potem można zająć się nanoszeniem samej pasty, pomocny okazuje się przy tym specjalny aplikator. Polerowanie jest czynnością pracochłonną i wymagającą od kierowcy sporego zaangażowania, najlepiej przy tym wykonywać kuliste ruchy, które relatywnie szybko przybliżają do oczekiwanego efektu.

Polerka mechaniczna

Jeśli ręczne polerowanie wydaje nam się czynnością zbyt męczącą, możemy zastanowić się nad polerką mechaniczną. Za jej zakupem przemawia choćby to, że nie jest ona wcale drogim urządzeniem. Po polerowaniu można zabrać się za maskowanie odprysków lakieru. Te najczęściej mają miejsce wówczas, gdy o karoserię samochodu uderzy kamień, a ze zjawiskiem takim wcale nie mamy do czynienia rzadko. I tu należy zachować ostrożność, niektóre uderzenia mogą być bowiem ledwo widoczne, ale głębokie.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl