13 maja 2017 Udostępnij

Najlepsze elektronarzędzia dla domowego garażu

Garaż powinien być funkcjonalny i dobrze wyposażony. Bardzo ważne w tej kwestii są elektronarzędzia, niezbędne do podstawowej konserwacji oraz drobnych napraw samochodu.

Wymiana kół

Wielu kierowców wymienia koła samodzielnie, we własnym garażu. W tej sytuacji pomocny okazuje się klucz teleskopowy z przedłużaną rączką. Optymalnym rozwiązaniem okazują się narzędzia pneumatyczne, nie mniej jednak wymagają one użycia kompresora. Rozwiązaniem pośrednim jest w tej sytuacji klucz elektryczny, do którego uruchomienia wystarczy zwykłe gniazdko.

Rozwiązania tego typu można kupić już za ok. 160 zł, posiadają one silnik o mocy 2000 W i moment obrotowy sięgający 700Nm. Bardziej zaawansowane klucze są bardziej funkcjonalne, ponadto posiadają możliwość płynnej regulacji, dostosowanej do potrzeb. Koszt zakupu narzędzi wyższej jakości to ok. 300 zł.

Warto także posiadać zestaw funkcjonalnych nasadek i bitów – podstawowy zestaw kluczy można kupić za symboliczne 5 zł.

Blask lakierowanego samochodu

Wiele osób zwraca uwagę na prawidłową konserwację lakieru, który jest podatny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Lakier może ulec uszkodzeniu pod wpływem zarysowań, kontaktu z kwasami, solą drogową, a także promieniami UV, które w kontakcie z powłoką lakierniczą wchodzą w niekorzystne dla auta reakcje, czego efektem staje się matowa i pozbawiona kolorytu karoseria.

Wyposażenie garażu

Pomocnym rozwiązaniem okazuje się polerka samochodowa oraz pasta polerska, dzięki którym bez problemu można zamaskować ewentualne rysy lub zniwelować powłoki oksydacyjne lakieru. Średniej jakości zestaw można kupić w granicach 200-250 zł.

Warto dodać, że polerka może pracować także z papierem ściernym, a co ważniejsze, można ją używać na różnych powierzchniach, dzięki czemu bez problemu można usunąć rdzę z karoserii i przygotować konkretny element do właściwego lakierowania.

Bezproblemowe klejenie

Sporym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie pistolety do klejenia metodą „na gorąco”, w których podstawowym materiałem są kleje termotopliwe, posiadające szerokie spektrum zastosowania. Narzędzia te umożliwiają łączenie elementów metalowych, drewnianych, a także tworzyw sztucznych.

Koszt pistoletu to wydatek ok. 50 zł, natomiast 1 kg wkładów klejowych kosztuje w granicach 20 zł.

Elektronarzędzia do najtańszych nie należą, jednakże w znaczny sposób usprawniają wykonywanie prac naprawczych, a co ważniejsze, są zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż tradycyjne narzędzia ręczne.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl