27 maja 2017 Udostępnij

Jak właściwie dbać o lakieru pojazdu?

Istota detailingu

Detailing samochodowy to proces mający na celu zadbanie o wygląd i stan techniczny pojazdu. Chodzi o utrzymanie jego stanu na poziomi nowości, a pod względem wizualnym nawet w stanie lepszym. Panuje przekonanie, że jest to zabieg przeznaczony dla nowych i ładnych samochodów, by były jeszcze ładniejsze, ale w praktyce detailing to bardzo dobry pomysł w przypadku pojazdów trochę starszych i wyeksploatowanych, którym naprawdę da się przywrócić dawny blask. W większości przypadków.

Czyszczenie

Pierwszym krokiem w przeprowadzaniu detailingu samochodowego jest tak zwana dekontaminacja, czyli po prostu bardzo dokładne czyszczenie pojazdu, w szczególności jego nadwozia. Wykorzystuje się do tego specjalne środki chemiczne usuwające osady metaliczne i smoliste. Potem samochód mocno się spłukuje i dopiero wtedy można przejść do typowego mycia pojazdu szamponem i gąbką. Ważne jest, by samochód był myty szamponem o neutralnym pH, który nie wchodzi w reakcje z warstwami ochronnymi nałożonymi na lakier. Na koniec samochód należy także dokładnie osuszyć za pomocą chłonnych ręczników.

Przygotowanie powierzchni

Następnym działaniem jest usuwanie wszystkich pozostałości zabrudzeń, które mogły połączyć się z lakierem, wniknąć w niego. Robi się to za pomocą specjalnych glinek. Jest to proces wyjątkowo prosty, ale może być nużący, ponieważ polega na przetaczaniu plastycznych kulek glinki po zwilżonej powierzchni lakieru do momentu, kiedy mamy pewność, że lakier jest idealnie gładki i nie ma w nim żadnych nieczystości.

Pielęgnacja lakieru samochodowego

Polerowanie

Korekta lakieru, nasze następne zadanie, jest już bardziej skomplikowany. Trzeba tu bowiem zastosować pasty ścierne i polerskie, które można nakładać ręcznie, ale lepiej jest wykorzystać w tym celu specjalne elektronarzędzia – polerki oscylacyjne. Zabieg wymaga trochę wprawy i podstawowej wiedzy o lakierze, ale dość szybko większość osób sobie z nim radzi.

Zabezpieczenie lakieru

Na koniec należy wykonać zabezpieczenie lakieru. Można to zrobić za pomocą powłoki kwarcowej lub jakiejś innej powłoki tego typu. Niektóre można nałożyć samodzielnie, inne wymagają pracy specjalisty. Opcją minimum jest tutaj wykorzystanie wosków samochodowych, których skuteczność jest niewielka, ale za to nakłada się je bardzo łatwo i są tanie.

Okiem specjalisty

Czy w naszym samochodzie możliwe jest wykonanie takich zabiegów? Na to pytanie najlepiej odpowie specjalista ze specjalnego salonu detailingowego, który wszystkie prace wykona też skuteczniej i bezpieczniej od nas.

Paweł Krawczyk

Redakcja vwjetta.pl